Detale do matryc i stempli
Stemple i matryce wykorzystywane są w plastycznej obróbce materiałów o niewielkich grubościach. Specjalizujemy się przede wszystkim w niedużych matrycach i stemplach (około 200 mm x 200 mm max).
Specjalizujemy się w wytwarzaniu elementów nieznormalizowanych, wymagających, o niestandardowych kształtach i wymiarach. Działamy sprawnie, precyzyjnie i w odpowiednio krótkich terminach.
Tłoczniki i wykrojniki w narzędziowniach
Tłoczniki i wykrojniki służą do obróbki plastycznej elementów o niewielkiej grubości. Składają się m.in. ze stempla i matrycy, a ze względu na zastosowanie można wyróżnić również ciągowniki, okrojniki, zaginaki oraz dziurkowniki. Służą one do wycinania płaskich wyrobów, odcinania materiału lub wyrobu, przycinania kształtowego czy wycinania otworów.
Płyta stemplowa w wykrojnikach i tłocznikach
Stemple i matryce to jednak nie jedyne elementy jakie wykonujemy. Największy element na zdjęciu obok to płyta stemplowa, która z dużą precyzją ustala położenie stempli w wykrojnikach i tłocznikach.
Kształty otworów w płycie stemplowej pasują do kształtów stempli i otworów w matrycach. Wszystkie te elementy współpracują ze sobą po złożeniu w tłoczniku.
Tłoczniki i wykrojniki – obróbka materiałów o niewielkich grubościach
Tłoczniki i wykrojniki umożliwiają precyzyjną obróbkę cienkich materiałów, osiągających grubość nawet do 0,03 mm. Do ich produkcji służą obrabiarki CNC, elektrodrążarki drutowe raz dodatkowe przyrządy, m.in. spawalnicze czy zgrzewające.
Tłoczniki i wykrojniki – zastosowanie
Tłoczniki i wykrojniki służą do obróbki plastycznej elementów o niewielkiej grubości. Są to najczęściej blachy, ale także folie czy inny rodzaj płyt niemetalowych, np.: skóry, tektury, tkaniny, dumy. Składają się m.in. ze stempla i matrycy, a ze względu na zastosowanie można wyróżnić również ciągowniki, okrojniki, zaginaki oraz dziurkowniki. Służą one do wycinania płaskich wyrobów, odcinania materiału lub wyrobu, przycinania kształtowego czy wycinania otworów.
Osobną grupę stanowią tłoczniki postępowe (wielotaktowe), które łączą w sobie funkcje tłoczników pojedynczych. Ich zaletą jest możliwość wykonania gotowego wyrobu w jednym cyklu pracy.
Zalety tłoczników i wykrojników
Dzięki technologii CNC możliwe jest wykonanie tłoczników i wykrojników dostosowanych formą, kształtem i wielkością do określonego zastosowania.
W nowoczesnym przemyśle tłoczniki i wykrojniki są szeroko stosowane do produkcji seryjnej, ale także do jednostkowych czy prototypowych zleceń. Umożliwiają automatyzację linii produkcyjnych wytwarzających produkty o bardzo dokładnych i powtarzalnych elementach ze względu na swoją skomplikowaną budowę oraz wykonanie z wysokiej jakości materiałów, m.in. stali narzędziowej.
Z projektem lub bez
Projektujemy i wykonujemy tłoczniki i wykrojniki. Specjalizujemy się w tłocznikach jednooperacyjnych oraz wielooperacyjnych postępowych i transferowych.
Realizujemy zlecenia na podstawie projektów 2D i 3D wykonanych przez klienta. Wykonujemy też projekty tłoczników i wykrojników od podstaw w naszym biurze konstrukcyjnym. Na ich podstawie realizujemy wykonanie tłocznika lub wykrojnika. Narzędzia trudne uruchamiamy u klienta.
Stemple i matryce do tłoczenia blach – jak powstają i jakie mają zastosowanie
Do precyzyjnego tworzenia stempli i matryc niezbędne są frezarki CNC, a także oprogramowanie CAD/CAM. Dzięki tym elementom możliwe jest cięcie, kształtowanie, a także łączenie blach.
Frezowanie CNC – na czym polega i jakie ma zalety?
Frezowanie to sposób obróbki metalu skrawaniem. Polega on na oddzielaniu mniejszych skrawków od większego elementu aż do osiągnięcia oczekiwanego kształtu. Frez, czyli narzędzie tnące frezarki wykonuje ruch obrotowy, odcinając niewielkie fragmenty obrabianego materiału, który w tym czasie porusza się ruchem posuwistym.
Zastosowanie technologii CNC umożliwia wyeliminowanie manualnego sterowania. Frezowanie obejmuje bowiem użycie polecenia lub G kodów. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie znacznie większej precyzji oraz – co równie ważne – większej wydajności pracy. Frezowanie CNC zapewnia także wysoką jakość wykonania, co z kolei przekłada się na jakość uzyskiwanych wyrobów metalowych.
Stemple i matryce do tłoczenia blach
Tworzenie matryc i stempli, czyli tłoczników, przebiega w kilku krokach. Najpierw wstępnie frezowane są ich gabaryty oraz kształt. Stosujemy następnie obróbkę cieplną, po której wykańczamy gabaryty na szlifierkach, a kształt – na frezarce w twardym, zahartowanym już materiale.
Dowiedz się więcej o tym jak tworzymy stemple i matryce do tłoczenia blach.
Stemple i matryce do tłoczenia blach – zastosowanie
Stemple i matryce wykonane technologią CNC znajdują szerokie zastosowanie w branży samochodowej, elektrycznej, AGD czy w perforacji blach. Wykorzystywane są w plastycznej obróbce materiałów o niewielkich grubościach. Specjalizujemy się przede wszystkim w niedużych matrycach i stemplach (około 200 mm x 200 mm max), które można wykonać na frezarkach 3-osiowych.